Wynajem domu czy mieszkania to skomplikowany proces. Znalezienie najemcy, który będzie skłonny zapłacić dokładnie tyle, ile chce otrzymać właściciel mieszkania i który jednocześnie będzie dbał o wynajmowaną nieruchomość jak o własne mieszkanie, wymaga czasu i jest dość pracochłonne. Z tego powodu część właścicieli sięga po usługi pośredników nieruchomości, ponosząc dodatkowy koszt wynagrodzenia pośrednika. Każdy ze sposobów szukania najemców ma swoje dobre i złe strony, którym warto się przyjrzeć.

Samodzielnie – najtaniej, ale czy najpewniej

Spora część właścicieli decyduje się na samodzielny wynajem nieruchomości. Sami publikują ofertę wynajmu w serwisach internetowych, ale również sami odpowiadają za organizowanie spotkań z potencjalnymi najemcami. Wynajem mieszkania powinien się odbywać w oparciu o podpisanie umowy najmu. Jeśli właściciel mieszkania sam poszukuje najemców, wówczas jest także odpowiedzialny za stworzenie takiej umowy. Dodatkowym dokumentem, który większość właścicieli nieruchomości podpisuje z przyszłymi najemcami, jest protokół zdawczo-odbiorczy. Protokół ma zabezpieczać właściciela przed potencjalnymi kradzieżami ze strony najemców oraz zniszczeniem mienia. Kolejnym elementem chroniącym właściciela przed nieuczciwym najemcą może być kaucja w wysokości nawet trzykrotnego czynszu. W przypadku stwierdzenia niezgodności z protokołem właściciel mieszkania może nie oddać.

A może przez pośrednika?

Właściciele apartamentów i większych mieszkań, którzy poszukują najemców na dłuższy czas, chętniej się decydują na pośrednictwo agenta nieruchomości. Wynajem domu czy nieruchomości komercyjnej także najczęściej jest realizowany przez biura nieruchomości. Każda z wymienionych nieruchomości znajduje najemców, jednak najczęściej na ich znalezienie potrzeba wielu tygodni czy miesięcy. Przy prestiżowych lokalizacjach i wysokim czynszu, jakiego oczekuje właściciel, pośrednictwo biura nieruchomości jest konieczne ze względu na możliwość negocjowania ceny najmu. Pośrednik odpowiada nie tylko za samo znalezienie najemców, ale bardzo często pomaga również w stworzeniu profesjonalnej oferty, którą zamieszcza się w branżowych serwisach i wśród ogłoszeń agencji nieruchomości. Oczywiście jego usługi są dodatkowo płatne, jednak są to kwoty niskie. Zwyczajowo to wynagrodzenie to jeden miesięczny czynsz za wynajem.

Wynajmowanie nieruchomości obcokrajowcom

Wynajem mieszkania przez pośrednika w niektórych sytuacjach może być wskazany. Tak się dzieje, gdy wynajmującym mieszkanie będzie obcokrajowiec. Wynajmowanie mieszkania czy domu obcokrajowcom różni się od wynajmowania mieszkania Polakom zarówno okresem wynajmu, jak i samą umową. Wielu obcokrajowców przyjeżdża do Polski w związku ze studiami lub z pracą, najczęściej jednak są to krótkie kontrakty, których długość nie przekracza zazwyczaj 12 miesięcy. Sięgnięcie po pośrednictwo wyspecjalizowanego biura nieruchomości może być wskazane także ze względu na umowę, która powinna być sporządzona także w języku zrozumiałym dla przyszłego najemcy. Oczywiście sam właściciel mieszkania może także zdecydować się na samodzielne przetłumaczenie umowy. Jednak nawet profesjonalne tłumaczenie może go nie uchronić przed jakimiś niezrozumiałymi dla najemcy zapisami.

Nieruchomości komercyjne – tylko przez biuro nieruchomości

Natomiast wynajem nieruchomości komercyjnych powinien się odbywać tylko przez biuro nieruchomości, najlepiej takie, które specjalizuje się w wynajmowaniu i sprzedaży nieruchomości dla przedsiębiorców. Podobnie jak w przypadku niektórych nieruchomości mieszkaniowych, wynajem nieruchomości komercyjnej może się przeciągnąć w czasie. Przedsiębiorstwa dość niechętnie zmieniają adres, dlatego też decydują się na wynajęcie nieruchomości na długi czas. Jednak zdobycie takiego najemcy wymaga wiedzy i doświadczenia, którą posiadają pośrednicy w obrocie nieruchomościami, zwłaszcza ci, którzy specjalizują się w nieruchomościach komercyjnych.

Wynajem przez pośrednika miewa także wady

Wielu właścicieli nieruchomości skarży się, że zazwyczaj agenci nieruchomości znają się na sprzedaży mieszkań, a wynajem traktują jak zło konieczne. Przy wynajmowaniu mieszkania wynagrodzenie w postaci miesięcznego czynszu może nie być dla nich wystarczającym motywatorem, aby szukać odpowiedniego najemcy. Bardzo często właściciele nieruchomości nie precyzują, jakiego najemcy poszukują, co skutkuje tym, że po umówieniu kilku spotkań z najemcami właściciel nieruchomości do wynajęcia wycofuje się. W wielu biurach nieruchomości powstają także dość pobieżne umowy najmu, które są mało satysfakcjonujące dla właścicieli nieruchomości. Biura nieruchomości nie ponoszą również finansowej odpowiedzialności, jeśli najemca wycofa się z umowy po jej podpisaniu. Jedynym rozwiązaniem tego problemu może być poszukanie kolejnego najemcy, jednak za tę usługę właściciel mieszkania musi ponownie zapłacić. W przypadku najmu na krótkie okresy (do 6 miesięcy) koszt pośrednictwa agenta nieruchomości może być zbyt wysoki.

Skorzystanie z usług pośrednika w postaci agenta nieruchomości jest wskazane, gdy z racji obowiązków zawodowych właściciel nie jest w stanie odpowiadać na wszystkie zapytania o ofertę wynajmu, ani tym bardziej jeśli nie zawsze może się umówić z potencjalnymi najemcami. Samodzielne wynajmowanie nieruchomości oznacza również konieczność odpowiedniego zareklamowania mieszkania czy domu i zamieszczenie ogłoszenia w wybranych portalach internetowych. Niewątpliwie po pierwszym samodzielnym poszukiwaniu najemcy właściciel nieruchomości uzyskuje doświadczenie, które może w przyszłości wykorzystać. Jednak jeśli najemca nie będzie terminowo regulował swoich zobowiązań i będzie uciążliwy dla sąsiadów, takie doświadczenie może być bardzo bolesne. Także finansowo.