Korzystając z pięknej pogody, a także ładnych widoków, jakie otaczają nas latem w ogrodzie, chętnie spędzamy czas na tarasie. To dodatkowa przestrzeń, która w sezonie wakacyjnym staje się naszym ulubionym miejscem.

Taras na lato to przestrzeń, w której lubimy wypoczywać, korzystać ze słońca, opalać się czy też relaksować przy ciekawej lekturze. Urządzając na tarasie strefę jadalnianą, możemy zapraszać najbliższych na smaczne posiłki przyrządzane na grillu. Przyjęcia ogrodowe to ciekawe urozmaicenie wolnego czasu. Także sama aranżacja tarasu może być wciągającym i satysfakcjonującym zajęciem. Planując ją, warto wziąć pod uwagę własne preferencje oraz aktualne trendy.

Zarówno komfort w użytkowaniu tarasu, jak i jego estetyka mają ogromny wpływ na nasz komfort podczas wypoczynku. Na tarasie powinny znaleźć się wygodne meble, ładne dodatki i zadbane rośliny. Wszystko dopasowane w taki sposób, aby taras na lato był przedłużeniem domu. Jego przestrzeń ma być przyjemna dla każdego z domowników. Ogromny wybór dekoracji ogrodowych gwarantuje nam, że aranżacja tarasu na lato będzie prostym i przyjemnym zadaniem.

taras na lato
Zestaw narożnych mebli Coaldale, ogrodolandia.pl

Urządzając taras na lato, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że warto jest inwestować w wysokiej jakości tworzywa, które stworzą tę przestrzeń. Taras to miejsce nieustannie narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Silne słońce na zmianę z deszczem czy też wahania temperatur będą wpływać na meble, donice i dekoracje.

Ponadczasowa podstawa

Podstawę tarasu powinna stanowić solidna, trwała i ponadczasowa nawierzchnia, która da piękny efekt, a jednocześnie przez wiele lat będzie bazą do tworzenia przestrzeni. Najpopularniejsze są tarasy z drewna – najtrwalsze jest drewno modrzewiowe czy też egzotyczne.

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje również deska kompozytowa. Wygląda jak klasyczna, drewniana nawierzchnia, ma jednak większą wytrzymałość. Drewno posiada charakter ponadczasowy, dlatego pasuje do wielu stylów. Wówczas aranżacja tarasu może być zmieniana co sezon, poprzez stosowanie różnych dodatków, roślin oraz mebli. Solidna podstawa nie będzie wymagała naszej atencji, a jednocześnie pozwoli na swobodną wymianę pozostałych elementów, tworząc corocznie modną przestrzeń.

taras na lato
Drewniana podłoga tarasu, a na niej modny narożnik Lemans.

Modny taras na lato

Tego lata modne są tarasy w stylu nowoczesnym i ekologicznym. Zdecydowany prym wiodą meble tarasowe wykonane z drewna egzotycznego lub takie, które imitują drewno. Coraz bardziej lubimy wygodę, dlatego chcemy mieć meble trwałe i niewymagające pielęgnacji. Zarówno komplety z egzotycznego bambusa, jak też z laminatu imitującego drewno pięknie przyozdobią nasz taras na lato, a jednocześnie nie wymagają naszej uwagi. Bambus staje się alternatywą dla pozostałych gatunków egzotycznych, ponieważ jest równie trwały i piękny, a produkuje się go bez szkody dla środowiska. W tym sezonie dużo o nim usłyszymy.

taras na lato
Bambusowy stół Leaf w połączeniu z krzesłami z serii Click, ogrodolandia.pl

Modne są również meble tarasowe z metalu. Konstrukcja z aluminium lub stali, najczęściej w kolorze białym lub grafitowym, jest wyposażona w miękkie siedziska z poduchami. Proste kształty i oszczędny design ładnie komponują się w nowoczesnych ogrodach, miastach czy przestrzeniach komercyjnych.

Poduchy na meblach mają w tym sezonie modne odcienie szarości, ale pojawia się również spokojny błękit.

taras na lato
Narożnik włoskiej marki Nardi, seria Komodo, ogrodolandia.pl

Aktualnie przy aranżacji tarasu bardzo pożądane są meble w stylu włoskiego projektanta Nardi. Wyróżnia je design, trwałość i inspiracja naturą. Meble z tworzywa sztucznego powstają w trosce o komfort swojego użytkownika. Ich wygląd został wielokrotnie doceniony poprzez liczne nagrody dla ich producentów.

taras na lato
Seria retro Click, ogrodolandia.pl

Miłośnicy designu pokochają piękną serię mebli Click nawiązującą do lamelowych mebli z lat 80 i wykończoną akacjowym drewnem. Barwne, lamelowe listewki stanowiące wypełnienie krzeseł i foteli są unikatowe i jedyne w swoim rodzaju.

Grill, palenisko inny niż wszystkie

W tym sezonie zaaranżuj na swoim tarasie klimatyczną przestrzeń do grillowania. Nie bez powodu na popularności zyskują grille marki Ofyr, które wyróżniają się funkcjonalnością, ale także designem. Są wykonane ze stali węglowej i stali corten. Duże palenisko w formie misy umieszczono na postumencie, dzięki czemu grill wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki. Odporność na czynniki zewnętrzne, łatwe czyszczenie, a także bardzo pojemne palenisko gwarantują wygodę użytkowania grilla.

taras na lato
Grill Ofyr, ogrodolandia.pl

Geometryczne donice

Pięknym sposobem na wyeksponowanie naszych ulubionych roślin są donice. W tym sezonie powinniśmy postawić na donice w geometrycznych kształtach. Lekko pochyłe, unikatowe konstrukcje, lub też przeciwnie – proste i minimalistyczne sześciokąty – staną się biżuterią tarasu.

taras na lato
Geometryczna donica Vendetta, ogrodolandia.pl

Tak niezwykłe donice najlepiej jest komponować z prostymi roślinami. Ich niezwykłą formę podkreślą trawy ozdobne czy też iglaki: kosodrzewina i zimozielone bukszpany.

Cały czas modne są donice ze stali corten i betonowe. Surowe tworzywa zachwycające swoim wyglądem pięknie komponują się na tarasie. Stal corten pasuje do niemal każdej przestrzeni. Beton lepiej sprawdzi się na miejskich trasach o charakterze nowoczesnym.

Wygodne i modne zadaszenie

Aby relaks na tarasie był możliwy przy każdej pogodzie, warto wyposażyć go w zadaszenie. Bardzo praktyczna i komfortowa jest pergola z dachem przesuwnym.

taras na lato
Pergola Split z rozsuwanym dachem, ogrodolandia.pl

Zadaszenie w formie markizy, sterowane manualnie lub automatycznie pozwoli nam dopasować się do pogody. W czasie upalnych, popołudniowych godzin, rozsuwany dach stworzy przyjemny cień, natomiast przy porannej kawie, będzie można korzystać z przyjemnych jeszcze w tych godzinach promieni słońca.

Stylowe dodatki

Styl tarasu najlepiej podkreślają dodatki. Powinniśmy dobierać je konsekwentnie, tak aby nie wprowadzały do przestrzeni bałaganu, a tylko podkreślały jej charakter.

Na tarasie możemy ułożyć dywan zewnętrzny, dopasowany do charakteru ogrodu. Dywan powinien być wykonany z tworzywa sztucznego odpornego na czynniki atmosferyczne. Jego położenie może pomóc w wyznaczeniu na tarasie przestrzeni wypoczynkowej czy też stołowej.

taras na lato
Stół Callander, ogrodolandia.pl
taras na lato
ogrodolandia.pl

Oświetlenie tarasu wprowadzi niepowtarzalny nastrój po zmroku. Możemy zastosować donice podświetlane, które z pewnością zaskoczą naszych gości, a jednocześnie wyeksponują w ciemnościach rośliny. Zwróćmy uwagę także na dopasowanie barwy światła do naszego tarasu.

Nastrojowy klimat na tarasie stworzą lampiony, latarenki, świece czy girlandy. Wypoczynek na tarasie po zmroku zyska romantyczną oprawę.

taras na lato
Podświetlana donica Longerino, ogrodolandia.pl