Zakup domu jest jedną z najważniejszych inwestycji, jakich dokonujemy w życiu. By inwestycja ta była udana, rozglądając się za nowym lokum, powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Wybór domu to decyzja na lata, jeśli wybierzemy źle, nie tak łatwo będzie się później wycofać.

Lokalizacja

Nasze kryteria wyboru domu powinny obejmować przede wszystkim lokalizację. Przemyślmy w tej kwestii wszystkie możliwe scenariusze. Czy będziemy mieć dobry dojazd do pracy, a nasze dzieci – do szkoły? Pomyślmy o tej kwestii również w kontekście dalszej przyszłości, kiedy nasze dzieci skończą szkołę podstawową i zaczną uczęszczać do liceum. Zwróćmy uwagę na to, czy w pobliżu domu znajduje się odpowiednia infrastruktura. Czy są szkoły, przedszkola, różnego rodzaju sklepy i czy okolica jest dobrze skomunikowana za pomocą komunikacji miejskiej. Zakup domu powinniśmy poprzedzić również sprawdzeniem planów zagospodarowania przestrzennego. Jakie są plany władz samorządowych co do działek w najbliższej i nieco dalszej okolicy. Może się okazać, że za parę lat w naszej okolicy powstanie spalarnia śmieci lub autostrada.

Pomyślmy o przyszłości

Zorientujmy się także w tym, co znajduje się już w pobliżu naszego potencjalnego domu. Dobra działka to element, który może znacząco podnieść wartość całej nieruchomości. Kupując dom w dobrej lokalizacji, w której ziemie nie tracą na wartości, mamy pewność, że jest to opłacalna inwestycja. Gdyby w przyszłości okazało się, że chcemy lub musimy sprzedać nasz dom, dobra działka może znacząco przyśpieszyć transakcję. Kupując nieruchomość w niezbyt popularnej lokalizacji, musimy liczyć się z tym, że sprzedaż takiego domu może potrwać nawet parę lat. A jeśli będzie nam zależeć na czasie, może się okazać, że będziemy na tym stratni finansowo. Warto myśleć o takich rzeczach, nawet jeśli w planujemy mieszkać w danym miejscu do końca naszych dni. Nigdy nie wiadomo jak potoczy się przyszłość.

Oszacowanie możliwości finansowych

Kolejną istotną kwestią jest zorientowanie się w tym, jakie mamy możliwości finansowe. Pamiętajmy, by zawsze założyć jakiś margines błędu. Nasze szacunki dotyczące kosztów zakupu i remontu są z reguły zbyt niskie. Zazwyczaj pojawiają się jakieś niespodziewane problemy, które generują dodatkowe koszty. Okazuje się, że trzeba jednak wymienić instalację lub deski na strychu. Do kwestii finansów lepiej podchodzić z ostrożnością. Jeśli niedostatecznie oszacujemy naszą inwestycję, może się później nagle okazać, że jednak nie stać nas na remont drugiego piętra lub położenie nowego dachu. Lepiej, więc dokładnie poznać swoje możliwości finansowe i ustalić dodatkowy budżet na niespodziewane wydatki – zwłaszcza jeśli kupujemy dom do remontu. Ważne jest również ustalenie, czy stać nas na tak duży dom, jaki sobie wymarzyliśmy. Zakup domu to jedno, a jego utrzymanie i konserwacja to drugi kosztowny element. Policzmy, czy będzie nas stać na ogrzanie nieruchomości i wykonywanie wszelkich koniecznych napraw. Powinniśmy liczyć się z tym, że takie koszty będą się pojawiać, i że z roku na rok mogą się zwiększać. Musimy być na nie przygotowani.

Stan nieruchomości

Wybór domu powinny poprzedzać dokładne oględziny jego stanu technicznego. Jeśli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i narzędzi, nie oszczędzajmy, tylko zatrudnijmy fachowca. Powinien sprawdzić, w jakim stanie są rury oraz instalacje elektryczne i gazowe. Warto również sprawdzić wszelkie elementy drewniane – czy nie są spróchniałe lub zbutwiałe, czy nie ma w nich korników? Sprawdźmy też stan dachu i elewacji, a także drogi dojazdowej. Ustalmy, co należy wyremontować i jakie będą koszty z tym związane. Pamiętajmy, że wszelkie wady będą wymagały od nas naprawy i zainwestowania środków finansowych. Ewentualne usterki to dobry powód do negocjacji ceny, dlatego przed zakupem nieruchomości absolutnie nie rezygnujemy z dokładnego sprawdzenia jej stanu.

Dajmy sobie czas

Decyzja co do zakupu domu nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu. Dobrze jest najpierw przemyśleć, czy w ogóle nas na to stać i czy rzeczywiście dom jest dla nas tym właściwym lokum. Liczmy się z tym, że utrzymanie tego rodzaju nieruchomości będzie od nas wymagało dużo więcej pracy niż utrzymanie mieszkania. Sprzątanie, naprawy, konserwacja, odśnieżanie, koszenie trawy – to czynności, którą potrafią być uciążliwe, a należy je koniecznie wykonywać, jeśli chcemy, aby chcemy utrzymać dom w dobrym stanie. Musimy uwzględnić wiele czynników i możliwych scenariuszy. Pamiętajmy, że w przypadku tak dużej decyzji pośpiech jest z reguły złym doradcą, nie ulegajmy pierwszemu dobremu wrażeniu. Jeśli ulegniemy impulsowi, możemy skończyć w domu, którego nie znosimy, w pobliżu sąsiadów, których nie lubimy. Dodatkowo wszystko to będzie nasz kosztować dużo naszej pracy, czasu i pieniędzy. Nie mamy też pewności, że przy ewentualnej sprzedaży, ta inwestycja nam się zwróci. W związku z tym lepiej dać sobie czas na zastanowienie i uzyskanie wszystkich istotnych informacji. W ten sposób zwiększamy nasze szanse na zakup wymarzonego domu.