Szybkość, wygoda i dostęp do tysięcy produktów „w jednym miejscu”. To  powoduje, że zakupy przez Internet są coraz popularniejsze. Poniżej chciałabym skupić się na kilku aspektach, które ułatwią kupowanie przez Internet rzeczy do dekoracji domu. Jako właścicielka Bohemian Living – sklepu internetowego z wyposażeniem wnętrz, opiszę najczęściej popełniane przez klientów błędy.

Możliwość zwrotu

Pamiętajmy, że zakupy przez Internet zawsze możemy zwrócić, bez podawania przyczyny. Zazwyczaj mamy na to 14 dni. Warto skorzystać z takiej możliwości przy nietrafionym zakupie, jeżeli w rzeczywistości okaże się, że przedmiot nam nie pasuje, bo np. nie wygląda tak, jak myśleliśmy. W najgorszym przypadku stracimy te kilkanaście złotych za odesłanie produktu.

Wiadomo jednak, że większość z nas, decydując się na zakup, nie chce rzeczy odsyłać. Oprócz pieniędzy zakupy przez Internet mają co do zasady być szybkie i oszczędzać również nasz czas. Ich odsyłanie wiąże się z koniecznością poświęcenia jednak jakiegoś kawałeczka tego czasu. Jak tego uniknąć? Całkowicie się nie da, ale są sposoby na znaczne zminimalizowanie ryzyka.

zakupy przez Internet
bohemianliving.pl

Patrz na skład i wymiary

Tak, jak w przypadku ubrań – skład i rozmiar mają znaczenie również w przypadku rzeczy do domu. Zdarza się, że w opisie przedmiotu, który wpadł nam w oko, nie ma podanych informacji o jego wymiarach i z czego został wykonany. Choć jest to rzadkość, lepiej dopytać o szczegóły lub zrezygnować z zakupu, bo ryzyko porażki jest duże. Pamiętajmy, że wysoka cena nie zawsze oznacza, że użyto szlachetnych materiałów, a coś, co na zdjęciu wygląda jak drewno (i tyle kosztuje), w rzeczywistości może być zwykłą, cienką sklejką. Wełniany pled wykonany w 80% z poliestru, zamiast otulić, tylko naelektryzuje włosy. Czytajmy więc dokładnie opisy, nie sugerujmy się samymi zdjęciami.

zakupy przez Internet
Fotel rattanowy, bohemianliving.pl

Dobry opis produktu „opowie” nam również więcej o kolorze. Jeżeli coś jest melanżowe, niejednolite lub kolor wygląda zupełnie inaczej w zależności od światła – powinno to być uwzględnione w opisie.

Nawet mi się czasami zdarza, że po rozpakowaniu nowej dostawy jestem zaskoczona, np. wielkością jakiejś rzeczy, pomimo tego, że przecież w opisie wszystko było. Mam tak czasami w przypadku lamp, wazonów czy miseczek. Jeżeli Ty również masz problemy z wyobrażeniem sobie, jak dokładnie może wyglądać lampa o wysokości 50 cm – weź miarkę i zobacz. Ja nauczyłam się już tak robić.

Kup „próbkę”

Bardzo często zdarza się, że klienci zamawiają od razu np. 12 krzeseł. Jest to w porządku, pod warunkiem, że są absolutnie pewni tego, czego chcą. Najlepiej, jeśli np. widzieli produkt już wcześniej, „na żywo”. Co jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, jak dana rzecz wygląda, czy na pewno będzie nam pasowała i czy będzie wygodna? W przypadku wspomnianych krzeseł ma to jednak znaczenie. Zastanówmy się, czy nie lepiej będzie zamówić 1 sztukę i dopiero później zdecydować, czy chcemy cały komplet. Owszem, możemy zwrócić towar do sklepu, ale pamiętajmy, że w takim przypadku narażamy na niemałe koszty nie tylko sklep, ale również siebie. Zwrot kilku czy kilkunastu paczek wielkogabarytowych lub przesyłka paletowa to już nie wspomniane wyżej kilkanaście złotych. Czasami koszt przesyłki może wynieść nawet kilkaset złotych – bądźmy tego świadomi i nie postępujmy pochopnie.

zakupy przez Internet
Fotel Bloomingville, bohemianliving.pl

Zwróć uwagę na czas dostawy

W sklepach internetowych z wyposażeniem wnętrz bardzo często niektóre produkty nie są dostępne od razu. Wynika to oczywiście z konieczności ich magazynowania, co w przypadku rozmiarów i wagi, np. mebli, może być kłopotliwe i bardzo kosztowne. Z pewnością wpływałoby to na ostateczną cenę dla konsumenta. Przyczyną jest również ciągle zmieniająca się oferta. Marki wnętrzarskie, podobnie jak modowe, wypuszczają co najmniej 2 kolekcje w roku, a trendy zmieniają się równie szybko. Kupując – zwracajmy uwagę na czas dostawy. Ewentualnie dopytajmy o szczegóły, jest to wyjątkowo ważne, kiedy kupujemy coś na prezent – unikniemy niepotrzebnych nerwów.

zakupy przez Internet
Zabawki dla dzieci, bohemianliving.pl

Podsumowanie

Dzięki dokładnemu czytaniu ofert dostaniemy większość odpowiedzi na nasze pytania i unikniemy wielu rozczarowań. Zwracajmy uwagę także na zdjęcia. Te produktowe pozwolą zobaczyć produkt. Te aranżacyjne pomogą nam wyobrazić sobie, w jaki sposób możemy go użyć, z czym zestawić, w jakim rodzaju wnętrza najlepiej się sprawdzi. Używajmy wyobraźni – często jestem zaskoczona, w jaki niezwykły sposób klienci zestawiają różne style. Jak zwykły dzbanek na wodę przemienia się w oryginalny wazon na kwiaty, prosty kosz w donicę „robiącą” całe wnętrze, a złoty barek na kółkach – w łazienkowy pomocnik.

zakupy przez Internet
Złoty barek na kółkach, bohemianliving.pl