Mieszkanie to, oprócz miejsca pracy, najważniejsza przestrzeń życia człowieka. Wielu ludzi przez całe życie dąży do poprawy warunków mieszkaniowych. W zależności od wieku, sytuacji życiowej oraz rodzinnej zróżnicowane są kryteria poszukiwania nieruchomości. Co w takim razie jest istotne dla osób po pięćdziesiątce? Temat omawia Honorata Zarzycka z biura City Invest Nieruchomości.

Kto zmienia mieszkanie?

Dlaczego warto zmienić mieszkanie po pięćdziesiątce? Najczęściej jest to po prostu słuszna decyzja. Z własnych obserwacji rynku dostrzegam taką zależność. Zmienić mieszkanie chcą nie tylko młodzi opuszczający rodzinne gniazdko i dążący do założenia własnej rodziny, ale także rozwodnicy i osoby starsze.

Skąd potrzeba zmiany mieszkania po pięćdziesiątce?

Przekroczenie 50 roku życia to często okres, gdy wiele się zmienia. Dzieci wychodzą z domu, rozpoczynając życie na własny rachunek. Nagle pozostają w mieszkaniu puste pokoje. Okazuje się, że metraż jest za duży dla jednej lub dwóch osób. Można zaaranżować pokój gościnny, jeśli dom rodzinny jest często odwiedzany przez naszych bliskich. Jednak zdarza się też, że dodatkowy wolny pokój niekoniecznie jest wykorzystywany.

Niepotrzebny koszt

Za duży metraż to często niepotrzebny koszt. Pojawia się wówczas pomysł, by zmienić mieszkanie na mniejsze. Zaoszczędzone pieniądze ze sprzedaży większego mieszkania można wykorzystać na inne cele, np. podniesienie komfortu nowych czterech kątów.

Mieszkanie na miarę zdrowia

Inny powód rezygnacji z większego mieszkania to brak siły na porządki domowe, a w przypadku domu na gospodarowanie ogrodem. Młode rodziny podczas kupowania mieszkania często nie przywiązują uwagi do tego, że znajduje się ono na piętrze. Jednak w wieku 50 lat trzecie i czwarte piętro w budynku bez windy może stanowić problem. Niejedna osoba w tym wieku ma już problemy zdrowotne. Od moich klientów wiem, że wchodzenie na wysokie piętra bywa uciążliwe. Szukają czegoś nowego na parterze, maksymalnie na pierwszym piętrze.

Lepsze warunki do odpoczynku

Kolejną przyczyną zmiany miejsca zamieszkania u osób po pięćdziesiątce jest okolica. Zdarza się, że klienci kupują nieruchomość ze względu na usytuowanie czy otoczenie. Jednak po wielu latach wcześniejsze atuty mogą przestać być aktualne. Bywa i tak, że zaciszna okolica przez lata przekształciła się w blokowisko, a tereny zielone zakłócono obwodnicą. Niektórzy kupują mieszkanie blisko miejsca pracy, aby zaoszczędzić na dojazdach. Z biegiem lat lokalizacja pracy także mogła się zmienić, a to kolejny powód do przeprowadzki.

Rezygnacja z kamienicy

Ludzie po pięćdziesiątce często opuszczają mieszkania w kamienicach ze względu na strome schody, duże metraże i problematyczne ogrzewanie. Minimalizują w ten sposób koszty, ponieważ nie kalkuluje się ogrzewanie gazowe dużych powierzchni.

Zmiany w związkach

Zmiany po pięćdziesiątce dotyczą również wielu związków. Fakt, że dzieci wyszły z domu skłania niektórych w kierunku rozwodu, na który wcześniej by się nie zdecydowali. Należy wówczas odświeżyć przestrzeń wokół siebie i zmienić metraż na mniejszy, odpowiedni dla jednej osoby.

Podsumowując, są przełomowe momenty w życiu człowieka, które powodują zmiany. Często przekroczenie 50 roku życia jest jednym z takich momentów. Jedne zmiany rodzą potrzebę kolejnych. Bardzo możliwe, że wśród nich znajdzie się zmiana mieszkania.