otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

Dom

Gdzie używa się dźwigów towarowych?

Gdzie używa się dźwigów towarowych?

W budynkach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, w przedsiębiorstwach produkcyjnych i dużych magazynach często można się spotkać z dźwigami towarowymi. To windy o szczególnym przeznaczeniu, które nie służą do przewożenia ludzi, a towarów między kondygnacjami budynku. Tego typu dźwig musi działać prawidłowo przez cały czas, żeby organizacje mogły normalnie funkcjonować.

Czym jest dźwig towarowy?

Ręczne przenoszenie towarów między piętrami w wielu przypadkach wymagałoby stworzenia dodatkowych etatów, a w niektórych byłoby wprost niemożliwe, paraliżując przedsiębiorstwo. W odpowiedzi na potrzeby firm powstały dźwigi towarowe, które pozwalają na przewożenie całych palet towarów, a nawet załadowanych pojazdów, takich jak wózki widłowe, między poszczególnymi piętrami.

Więcej informacji na temat dźwigów towarowych można znaleźć na http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-towarowe. Nawet mały dźwig towarowy potrafi znacznie usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Korzysta się z nich nie tylko w obiektach przemysłowych, ale też lokalach gastronomicznych, szpitalach czy domach pomocy społecznej.

Jakie są rodzaje dźwigów towarowych?

Windy towarowe różnią się od siebie wielkością platformy, udźwigiem, sposobem zasilania czy budową. Dostępne są różne rodzaje konstrukcji, które mają inaczej zbudowane drzwi. Wjazd na platformę jest bardzo ważny – może być konieczne dostanie się na nią wózkiem paletowym lub widłowym.

Podstawowy podział wind towarowych obejmuje ich gabaryty. Dźwigi towarowe dzieli się na małe i duże. Platforma może być przystosowana do przewozu samych towarów lub także do przejazdu ludzi. Za pomocą małych dźwigów da się przewozić skrzynki, kartony, a nawet pojedyncze palety towarów. To rozwiązanie chętnie wybierane przez firmy gastronomiczne, które chcą usprawnić przesyłanie produktów do kuchni.

Najważniejsze parametry dźwigów towarowych

Do najważniejszych parametrów wind towarowych zalicza się ich udźwig. Małe windy są w stanie przenosić towary o ciężarze od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów. Istotna jest także wysokość drzwi przystankowych – od tego zależą gabaryty przewożonych towarów oraz komfort podczas ich załadunku i rozładunku. W obiektach, w których jest duże zapotrzebowanie na przesyłanie towarów, istotna jest także prędkość przejazdu.

Warto przyjrzeć się także jakości poszczególnych elementów, takich jak napęd, system sterowania lub przeciwwaga. Winda będzie działała w prawidłowy sposób tylko wtedy, gdy wszystkie elementy będą sprawne. Oprócz kabiny w szybie dźwigu musi znaleźć się szereg urządzeń. Szyb może posiadać konstrukcję samonośną lub połączoną z konstrukcją budynku.

Jak utrzymać dźwig towarowy w dobrym stanie?

Intensywna eksploatacja dźwigów towarowych może doprowadzić do szybkiego zużywania się części. Chociaż są to systemy wyposażone w szereg zabezpieczeń, trzeba regularnie sprawdzać, jaki jest ich stan. Najlepszym sposobem jest regularne wzywanie serwisantów, którzy będą przeprowadzali okresowe badania techniczne. Każda kontrola powinna zostać potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem. W przypadku dźwigów przystosowanych do transportu większych ciężarów trzeba wykonywać bardziej szczegółowe kontrole.

Po wykryciu przez serwis usterki, nawet jeśli jest ona niewielka, trzeba jak najszybciej wdrożyć działania naprawcze. Wymiana uszkodzonej części lub komponentu pozwala skutecznie poradzić sobie z problemem, jakim są zużyte części. Dzięki temu dźwig towarowy może znów pracować jak nowy i dostarczać wszystkie towary tam, gdzie są potrzebne.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij