otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

Ogród

Jak zagospodarować mały ogródek?

Jak zagospodarować mały ogródek?

Ogród jest integralną częścią nieruchomości. Tu spędzamy wiele czasu, spożywamy posiłki czy biesiadujemy z przyjaciółmi. Nie każdy jednak może pochwalić się dużą działką. Jak zagospodarować mały ogródek, by wyglądał elegancko i był funkcjonalny?

Kwiaty czy warzywa?

Aranżacja małego ogrodu jest sztuką kompromisu. Nie zawsze udaje się w nim zmieścić wszystko to, o czym marzą właściciele.

Osoby, które chcąc mieć zarówno część warzywną, jak i dekoracyjną mogą podzielić ogród na dwie części. W tej, która jest ukryta przed okiem sąsiadów i znajduje się za domem można zaplanować kilka grządek z warzywami. Część frontowa ogrodu powinna być ozdobą nieruchomości – warto posadzić w niej rośliny dekoracyjne.

Zastanawiając się jak urządzić mały ogród warto pamiętać, by zaaranżować jeden, ale ciekawy element ogrodu. Warto postawić na skalniak, na którym znajdą się rośliny płożące, które są łatwe w uprawie. Można również postawić na rośliny, które będą miały kolorowe kwiaty. Świetnie sprawdzi się lawenda, dzwonek dalmatyński czy smagliczka górska.

Aranżacja małego ogrodu będzie niezwykle ciekawa, gdy pojawi się w nim oczko wodne. Taka dekoracja idealnie wpisze się zarówno w ogród nowoczesny, jak i tradycyjny.

Jak wybrać rośliny do małego ogrodu?

Zastanawiając się jak zagospodarować mały ogródek trzeba pamiętać, że wybór odpowiednich roślin jest bardzo ważny.

W małym ogrodzie sprawdzą się krzewy, które nie będą przytłaczały ogrodu. Warto również pamiętać, by krzewy o dużych liściach pojawiły się tuż przy ogrodzeniu. Krzewy o mniejszych liściach można sadzić przed nimi.

Wybierając krzewy warto postawić na te, które będą zachwycały kwiatami. Hortensje są niezwykle eleganckie i różnorodne. Ciekawe są również krzewy, które mają dekoracyjne liście. Bukszpan, berberys czy tawułki będą zachwycały feerią barw przez cały sezon.

Wybierając rośliny do małego ogrodu warto postawić na te, które rosną w górę. Ogrody wertykalne to nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale również bardzo estetyczne. Groszek pnący, truskawki czy kolorowe papryczki przydadzą się również w kuchni.

Ozdobą ogrodu będą również donice z barwnymi kwiatami. Będą pięknie wyglądały wzdłuż ścieżki, obok drzwi wejściowych czy tuż przy trasie.

Miejsce odpoczynku

Zastanawiając się jak urządzić mały ogród nie można zapomnieć o zaprojektowaniu miejsca odpoczynku.

W małym ogrodzie koniecznie muszą znaleźć się meble, które będą do niego pasowały. Warto zrezygnować z dużych kanap, a skoncentrować się na meblach, które są mniejsze. Stół może być rozkładany, by można było go złożyć, gdy nie przyjmujemy gości.

Wybierając meble do ogrodu można zdecydować się na modele drewniane, które idealnie wpiszą się w styl rustykalny. Meble metalowe są idealne do ogrodu klasycznego oraz nowoczesnego. Rattanowe meble będą idealne do ogrodu nowoczesnego.

Aranżacja małego ogrodu nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko musi być bardzo dokładnie zaplanowane. Na małej przestrzeni nic nie może być przypadkowe, by ogród nie sprawiał wrażenia zagraconego i zapuszczonego.

Udostępnij