otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

Dom

Jakie są metody niszczenia dysków twardych?

Jakie są metody niszczenia dysków twardych?

W każdym przedsiębiorstwie pojawiają się dokumenty, które muszą być gromadzone i przechowywane przez określony czas. Po jego upłynięciu konieczne jest przeprowadzenie utylizacji. O ile zniszczenie dokumentacji w formie papierowej jest zadaniem mniej problematycznym, o tyle zlikwidowanie dysków twardych może okazać się wyzwaniem. Choć dostępnych jest wiele metod, to całkowitą gwarancję utylizacji daje fizyczne niszczenie nośników danych. Zgodnie z przepisami nadpisanie lub usunięcie danych nie oznacza trwałego pozbycia się informacji z dysku. Jak zatem należy postępować?

Profesjonalne niszczenie dysków twardych

Niszczenie dokumentacji papierowej może odbyć się przy zastosowaniu urządzeń, m.in. niszczarek. Jednak należy przygotować się, że będzie to proces długotrwały, co okazuje się uciążliwe szczególnie w przypadku organizacji, w których ilość dokumentów jest duża. Biorąc pod uwagę, że obecnie coraz częściej korzystamy z dokumentacji cyfrowej, warto dowiedzieć się, w jaki sposób podejść do jej utylizacji. Niszczenie dysków twardych i innych nośników danych musi odbywać się przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu.

Proces ten wymaga nie tylko wiedzy i zaplecza logistycznego, ale także wydajnego sprzętu, który poradzi sobie z utylizacją nośników informacji. Inwestowanie w zaawansowane rozwiązania zazwyczaj jest nieopłacalne. Zdecydowanie lepiej podjąć współpracę z zewnętrzną firmą, która dysponuje sprzętem, a także posiada aktualną wiedzę dotyczącą niszczenia dokumentacji zgromadzonej w różnej formie. Kompleksową ofertę przedstawia m.in. Ekoakta https://www.ekoakta.pl/uslugi/niszczenie-optycznych-i-magnetycznych-nosnikow-informacji/.

Bezpieczeństwo podczas niszczenia nośników informacji

Niszczenie nośników informacji to zadanie wymagające wiedzy i umiejętności. Dlatego najlepiej, jeśli jego wykonaniem zajmą się odpowiednio przeszkoleni specjaliści. Ma to znaczenie także ze względu na bezpieczeństwo danych. Ochrona informacji poufnych to gwarancja, którą uzyskujemy, podejmując współpracę z firmą zewnętrzną specjalizującą się w utylizacji dokumentów. Jej personel uczestniczy w regularnych szkoleniach i zobowiązuje się do zachowania poufności.

Niszczenie dokumentów w systemie bezpiecznych aluminiowych pojemników pozwala na przetransportowanie ich, a następnie utylizację w sposób trwały i bezpieczny. Pojemniki są zabezpieczone kluczem i nie ma możliwości, aby osoby nieuprawnione uzyskały do nich dostęp. Są wyposażone w system blokad, a także oznakowanie kodem kreskowym, co umożliwia ich śledzenie https://www.ekoakta.pl/uslugi/niszczenie-dokumentow-w-systemie-bezpiecznych-aluminiowych-pojemnikow/.

Jakie korzyści niesie trwałe niszczenie nośników informacji?

Zarówno niszczenie dokumentacji papierowej, jak i zgromadzonej na nośnikach elektronicznych pozwala skutecznie zutylizować dane, które już nie muszą być gromadzone, a także nie powinny dostać się w niepowołane ręce osób nieuprawnionych. Przedsiębiorcy i pracodawcy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ dane, których byli administratorami, zostały trwale i skutecznie zniszczone.

Udostępnij