otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

Dom

Od przedszkolaka do nastolatka – wielofunkcyjne place zabaw

Od przedszkolaka do nastolatka – wielofunkcyjne place zabaw

Wielofunkcyjne place zabaw rozbudzą dziecięcą wyobraźnię i sprawią, że zabawa będzie bezpieczna i angażująca. Już najmniejsze szkraby pod czujnym okiem opiekunów mogą korzystać z kolorowych konstrukcji. Są to zarówno zestawy przeznaczone do żłobków, jak i do prywatnego użytku w bawialni malucha. Z wiekiem dzieci mają coraz większe oczekiwania i dlatego naprzeciw ich potrzebom wychodzą producenci placów zabaw. Z kolei siłownie zewnętrzne, ścieżki zdrowia i urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu (typu street workout) służą zarówno nastolatkom, jak i dorosłym osobom.

Place zabaw a rozwój dziecięcej sensoryki

W pierwszych latach życia dziecko rozwija się poprzez zabawę i ruch – najlepiej na świeżym powietrzu. Place zabaw w doskonały sposób pomagają maluchom wykształcić takie cechy, jak koordynacja ruchowa i koncentracja. Kolorowe konstrukcje przypominające domki, zamki, łodzie pirackie idealnie wpisują się w świat dziecięcej wyobraźni. Dlatego na stronie producenta placów zabaw można znaleźć różnorodne kombinacje ślizgawek, lin, kładek, huśtawek i trampolin. Szeroka oferta zamieszczona na stronie https://www.avisplacezabaw.pl/ pokazuje, jak kolorowy jest świat placów zabaw. Już od najmłodszych lat maluchy mogą się wspinać na ślizgawkę lub niewielką drabinkę. Huśtawki typu bocianie gniazdo to oferta dla dużych i małych. Mogą na nich bujać się rodzice z pociechami, które jeszcze nie chodzą lub nastolatki szukające chwili na odstresowanie po szkole.

Ścieżki zdrowia i ćwiczenia na sprawność

Place zabaw tworzone są z myślą o różnorodnych potrzebach dzieci. Elementy ścieżki zdrowia pomagają od najmłodszych lat dbać o kondycję. Proste, drewniane belki i pochylnie uczą, jak zachować równowagę. Sprawdzają się na ogólnodostępnych placach zabaw, w parkach i przy szkołach. Urządzenia linowe, tzw. linaria mają różne kształty. Najpopularniejszy to słup opleciony wkoło kolorowymi linami. To świetna konstrukcja, która nie znudzi się nawet nastolatkom. Mini ścianki wspinaczkowe dostępne są jako odrębny zestaw lub w połączeniu z placem zabaw. Na ćwiczenie sprawności i zwinności nadają się czworoboki linowe, po których dziecko może przemieszczać się w dowolnym kierunku, ćwicząc przy tym koordynację ruchową i zmysł równowagi.

Huśtawki do zadań specjalnych i gwarancja bezpieczeństwa

Huśtawki typu bocianie gniazdo przystosowane są do dużego obciążenia. Są solidnie wykonane i bezpieczne. Chętnie korzystają z nich maluchy, jak i nastolatki. Z kolei klasyczne huśtawki wahadłowe z prostą ławeczką mogą nabrać dużej prędkości. To zwykle odpowiada starszym dzieciom. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo dzieci. Ważne, by ramy i elementy konstrukcyjne były solidne i gwarantowały bezpieczną zabawę. Place zabaw dla dzieci sprawdzają się wówczas, gdy są atrakcyjne dla maluchów i jednocześnie bezpieczne. Wówczas rodzice mogą spokojnie pilnować swoje pociechy.

Strefy workout bez górnej granicy wieku

W parkach i na publicznych placach zabaw coraz częściej można spotkać strefy przeznaczone do treningu dla dzieci i dorosłych. Różne zestawy drabinek można ze sobą dowolnie łączyć. Dzięki temu powstaje zewnętrzna przestrzeń treningowa. Ze strefy workout korzysta się przez cały rok. Proste place zabaw dla dzieci z czasem ustępują miejsca bardziej wyspecjalizowanym urządzeniom do treningu różnych grup mięśni.

W czym tkwi sekret idealnego placu zabaw? Przede wszystkim w jego konstrukcji. Ważne, by była kolorowa, atrakcyjna wizualnie, zachęcała dzieci do zabawy, ale też gwarantowała bezpieczeństwo.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij