Typ nieruchomości: biuro, adres: Stare Miasto, Krakow, województwo małopolskie, Polska

Ogłoszenia promowane


Lista ogłoszeń

CENA   

DATA DODANIA
Województwo małopolskie położone jest w południowej Polsce, na odcinku 301 km graniczy ze Słowacją. Swoim obszarem obejmuje 15 182,79 km2, w tym część Karpat Zachodnich i Wyżyny Małopolskiej. Jest jednym z najmniejszych i jednocześnie najgęściej zaludnionych województw w Polsce. Zamieszkuje je ok. 3,37 mln osób. Na terenie województwa funkcjonują 3 miasta na prawach powiatu: Nowy Sącz, Tarnów i Kraków – dawna stolica Polski i obecna stolica województwa.

Jeżeli chodzi o rynek nieruchomości, województwo małopolskie jest w polskiej czołówce zarówno pod względem ilości mieszkańców, jak i ogółu zawieranych transakcji oraz wysokości cen. Duży potencjał turystyczny i biznesowy województwa przyciąga inwestorów. Interesują ich kawalerki, mieszkania oraz domy. Od kilku lat sporym zainteresowaniem cieszą się także grunty i działki położone w okolicach terenów górskich. W Krakowie natomiast systematycznie rośnie popyt na powierzchnie biurowe.

Więcej

Nieruchomości w Krakowie

Osoby, które podjęły decyzję o zakupie mieszkania w Krakowie, będą musiały liczyć się z niemałymi kosztami. Jednak im szybciej zrealizują swoje plany, tym lepiej, ponieważ ceny nieruchomości w stolicy Małopolski stale rosną. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie. Wydaje się on być stale niewystarczający dla ogromnej ilości potencjalnych kupców. I to pomimo wysokiej ceny, która wynosi średnio 7 500 zł za m2. Z drugiej strony nie ma się co dziwić, ponieważ jeszcze wyższa cena charakteryzuje krakowskie mieszkania z rynku wtórnego. Za nie zapłacić trzeba ok. 8 800 zł za m2.

Ważną część inwestycji w Krakowie stanowią nieruchomości komercyjne. Ten rynek ulega nieustannym przemianom, ponieważ jest znacznie bardziej wrażliwy na zmiany gospodarcze. Obecnie wynajem i sprzedaż nieruchomości komercyjnych w Krakowie, podobnie zresztą jak i w całej Polsce, rozkwita. Tendencja prowadzenia businessu w lokalach mieszkalnych maleje na rzecz biurowców, marketów, galerii oraz pasażów handlowych. Najbardziej pożądane nieruchomości komercyjne w Krakowie to biura i lokale usługowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ten klient wybiera mniej widoczne, a więc także tańsze nieruchomości – najchętniej na parterach budynków. Korporacje chętniej decydują się na topowe lokalizacje w centrum Krakowa. Nabywcy ci co prawda są w stanie zapłacić sporo, ale stali się również bardziej wymagający. Pełnym łukiem omijana jest strefa płatnego parkowania, wnętrza mają być piękne i funkcjonalne, ze świetnie wyposażonymi pomieszczeniami socjalnymi. Dodatkowe udogodnienia, jak klimatyzacja w każdym pomieszczeniu, stojaki na rowery oraz bliskość terenów zielonych stają się już standardem.

Od wielu lat w Krakowie wyburzane są hale produkcyjne i magazynowe, a na ich miejscu powstają budynki mieszkalne. W planach zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje się wielu terenów przemysłowych, ponieważ grunty są drogie i niewystarczająco uzbrojone. Z tego powodu przemysł „wyprowadza się” z Krakowa, lądując w miejscowościach zlokalizowanych na jego obrzeżach.

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie w Krakowie?

Warto pamiętać, że ostateczna cena mieszkania w Krakowie jest uzależniona przede wszystkim od jego stanu, metrażu, ale także lokalizacji. Choć wcześniej wspomniana cena m2 wynosi 7-8 tys. zł, to może ona wahać się od 5 do 25 tys. zł za m2 w zależności od tego, czy wybierzemy stare budownictwo na obrzeżach miasta, czy prestiżowy apartament w centrum.

Jeśli dysponujemy większym budżetem i interesuje nas zakup mieszkania w centrum Krakowa możemy rozważać oferty nieruchomości z kilku najbardziej kluczowych dzielnic. Pierwsze jest oczywiście Stare Miasto, które posiada najdroższe nieruchomości w Krakowie. Średnia cena za m2 wynosi tam ponad 11 tys. zł. Równie dobrze sprawdzą się nieco tańsze alternatywy – dzielnice Grzegórzki czy Krowodrza. Zasadniczym plusem tych dzielnic jest doskonała komunikacja miejska – liczne przystanki tramwajowe i autobusowe. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę to, że centrum tętni życiem, także nocnym, a przy tym gromadzi wielu turystów. Mieszkanie w centrum Krakowa to w takim razie doskonała opcja dla osób uwielbiających dynamiczny, bogaty w kontakty towarzyskie styl życia.

Dla miłośników zieleni, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku, dobrym rozwiązaniem może być mieszkanie na Prądniku Białym, Czyżynach, czy wreszcie na Zwierzyńcu. Oprócz niższych cen skusić nas może przede wszystkim spokój i duża ilość terenów rekreacyjnych w pobliżu nieruchomości. Odległość od centrum wciąż jest stosunkowo nieduża, choć musimy wziąć pod uwagę dłuższy czas dojazdów.

Ile kosztuje zakup domu w Krakowie?

Na dany moment średnia cena domu w Krakowie o powierzchni 150-170 m2 wynosi ok. 750 tys. zł. Oczywiście do wyboru mamy także samodzielną budowę, która zdecydowanie jest tańszym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że zajmuje znacznie więcej czasu i zaangażowania. Musimy przy tym dysponować działką, której średnia cena wynosi 400 zł/ m2. Z odrobiną zaradności uda nam się znaleźć w Krakowie dom na sprzedaż w cenie mieszkania. Oczywiście bierzemy w tym przypadku poprawkę na to, że kupujemy dom na obrzeżach Krakowa, ponieważ są one nawet dwukrotnie tańsze od centrum.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie?

Ceny najmu mieszkań w Krakowie różnią się między sobą na podobnej zasadzie, co ceny zakupu. Na ich wysokość wpływa lokalizacja, standard mieszkania, metraż oraz ewentualne dodatkowe udogodnienia. Choć średnia cena wynajmu 60-70 m2 w Krakowie dobiła już do 1 900 zł miesięcznie, to koszt ten będzie się wahał od 1 600 do nawet 3 500 zł miesięcznie. Innego metrażu oraz standardu będzie poszukiwać para z dzieckiem, a innego student, który jest singlem. Na ostateczną cenę wynajmu będzie mieć wpływ także to, jakie ogrzewanie posiada wybrana przez nas nieruchomość oraz sposób rozliczania rachunków za pozostałe media.

Dlaczego warto zamieszkać w Krakowie?

Kraków to zdecydowanie najchętniej odwiedzane przez turystów polskie miasto. Dla osób lubiących poznawać ludzi może być to świetna okazja do nawiązania wielu ciekawych relacji. To tu zachowało się najwięcej ważnych dla historii Polski zabytków, które wciąż możemy podziwiać. Jeśli cenisz sobie piękno otoczenia Twojego miejsca zamieszkania, w Krakowie z pewnością nie będziesz narzekać na brak urokliwych uliczek, budynków, skwerów oraz parków.

Kraków leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych i tranzytowych: biegnących z północy na południe i ze wschodu na zachód. Przecina go sieć torów kolejowych i dróg krajowych. Port Lotniczy Kraków-Balice obsługuje natomiast wiele międzynarodowych połączeń lotniczych, m.in. z miastami europejskimi i północnoamerykańskimi.

Mieszkanie w Krakowie to doskonała opcja dla osób młodych i mobilnych. Jest idealne dla ludzi, którzy poszukują nieograniczającej ich lokalizacji otwierającej wiele możliwości rozwoju zawodowego. O szerokim rynku pracy świadczy m.in. wcześniej wspomniany popyt na lokale usługowe w stolicy Małopolski. Nie zapominajmy przy tym o osobach, które na rynek pracy dopiero wkroczą. W końcu w Krakowie znajdują się czołowe pod względem poziomu nauczania szkoły wyższe – Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Rolniczy. To właśnie studenci stanowią znaczącą masę napływową nowych mieszkańców Krakowa.

Jak spędzić czas wolny w Krakowie?

Pierwszym sposobem na spędzenie czasu wolnego w Krakowie z na pewno jest zwiedzanie samego miasta i jego zabytków. Czeka na nas Zamek Królewski na Wawelu wraz z Katedrą Wawelską, najstarszy obszar Krakowa otoczony Plantami, czyli Stare Miasto, w którym mieści się Rynek Główny, Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Pozostałe historyczne miejsca, do których warto wstąpić z krakowskich ulic to także Kościół św. Anny, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Cmentarz Remuh oraz Kopiec Kościuszki. Osobną kategorią dla turystów zainteresowanych zabytkami mogą być muzea w Krakowie, m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz liczne muzea tematyczne.

Kraków to miasto licznych wydarzeń kulturalnych, wśród których możemy wyróżnić przede wszystkim Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Festiwal Literacki Czesława Miłosza czy Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Fanom imprez masowych przypadnie do gustu Coke Live Music Festival, a pasjonatów nauki nie powinien ominąć Copernicus Festival.

Osoby chcące spokojnie odetchnąć na łonie przyrody mogą w Krakowie wybrać się na odpoczynek na Bulwarach Wiślanych, krakowskich Błoniach lub zrobić sobie spacer po Ogrodzie Botanicznym czy którymś z licznych parków w Krakowie – m.in. Dacjusza lub Ratuszowym.

Ukryj