Typ nieruchomości: działka, adres: Szczecin, województwo zachodniopomorskie, Polska

Ogłoszenia promowane


Działki na sprzedaż Szczecin

CENA   

DATA DODANIA
Województwo zachodniopomorskie położone jest w północno-zachodniej części Polski. Jego północną granicę tworzy 185 km linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Powierzchnia województwa wynosi 22 892,48 km2, a liczba ludności – 1,71 mln, z czego aż 405 tys. stanowią mieszkańcy stolicy zachodniopomorskiego – Szczecina. W województwie zachodniopomorskim funkcjonują jeszcze dwa miasta na prawach powiatu: Świnoujście i Koszalin. Ok. 25% obszaru całego województwa zajmują tereny zielone – głównie lasy.

Jeśli chodzi o lokale mieszkalne w zachodniopomorskim, rocznie dokonuje się tu ok. 20 tys. transakcji kupna lub sprzedaży mieszkania. Stale powstają nowe inwestycje, a mimo to popyt nie słabnie. Średnia cena mieszkania w zachodniopomorskim aktualnie wynosi ok. 6 200 zł za m2. Dużym powodzeniem cieszą się także lokale niemieszkalne: biura, magazyny, hale produkcyjne czy lokale handlowo-usługowe. W województwie tym odnotowuje się jedną z najwyższych w Polsce liczb sprzedaży tego typu nieruchomości.

Więcej

Nieruchomości w Szczecinie

Aktualnie możemy uznać, że w Szczecinie panuje szczyt budowy, pozyskiwania oraz kupowania mieszkań. Ceny nieruchomości w Szczecinie rosną szybciej nawet od cen w takich miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Ekonomiści tłumaczą tę tendencję niskimi stopami procentowymi kredytów hipotecznych, dobrą koniunkturą gospodarczą oraz niskim bezrobociem.

W transakcjach sprzedaży największe powodzenie ma nowe budownictwo w Szczecinie. Szczególny popyt jest na większe mieszkania dla rodzin, ale także na mieszkania kupowane typowo pod wynajem. Jeśli chodzi o drugi przypadek, prym wiodą małe, 2-pokojowe lokale do 40 m2. W stolicy zachodniopomorskiego coraz częściej pojawiają się tzw. mieszkania z wyższej półki, w których za m2 należy zapłacić ponad 10 tys. zł. Tego typu nieruchomości w Szczecinie posiadają podwyższony standard oraz atrakcyjną lokalizację. Warto przy tym dodać, że najdroższe są stosunkowo małe metraże – im większe mieszkanie, tym niższa cena za m2.

Ważnym czynnikiem, który kształtuje rynek nieruchomości w Szczecinie, są również pracownicy zagraniczni, którzy przybyli do tego miasta. Nie interesuje ich zakup mieszkania, a właśnie wynajmem. Z tego powodu mieszkania w Szczecinie bardzo często wynajmuje się na pokoje, a niekiedy nawet na łóżka.

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie w Szczecinie?

Średnia półka cenowa mieszkań w Szczecinie to dzielnice takie, jak Pomorzany, Śródmieście, Niebuszewo, Warszewo oraz Gumieńce. Zwykle cena za m2 wynosi tam ok. 5 000 zł. Przyjęło się, że z reguły tanie mieszkania w Szczecinie można kupić na Prawobrzeżu i Stołczynie. Cenę kształtuje lokalizacja, ale także starsze budownictwo – kamienice i bloki z wielkiej płyty, w których nieruchomości mogą wymagać remontu. Z tego powodu średnia cena za m2 wynosi tam ok. 4 700 zł.

Ile kosztuje zakup domu w Szczecinie?

Średnia cena m2 domu w Szczecinie wynosi ponad 4 tys. zł. Gwałtowny wzrost cen domów odnotowano pomiędzy 2017 a 2019 rokiem. Z kolei cena m2 działki pod budowę domu przekracza 200 zł.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Szczecinie?

Za wynajem mieszkania w Szczecinie zwykle zapłacimy nieco ponad 2 tys. zł. Na popularności zyskuje wynajem krótkoterminowy, który stał się alternatywą dla pobytu w hotelu lub pensjonacie. Deweloperzy coraz częściej przygotowują swoje inwestycje pod takich nabywców, którzy będą chcieli wynajmować swoje mieszkania. Dlatego powstaje dużo kawalerek i mieszkań 2-pokojowych. Obecnie oferuje się estetyczne, komfortowe lokale, często przygotowywane do najmu przez profesjonalistów. To odpowiedź na rosnące wymagania najemców, którzy nie chcą dłużej wynajmować „mieszkań po babci”.

Dlaczego warto zamieszkać w Szczecinie?

Szczecin jest promowany jako pływający ogród, czyli miasto wypełnione wodą oraz zielenią. Mieszkanie w Szczecinie posiada wiele zalet związanych z jego atrakcyjnym położeniem geograficznym, ale także z naturą samego miasta.

Szczecin słynie z gospodarki morskiej, w której pracuje ponad 13 tys. osób. Port Morski Szczecin obsługuje armatorów z całego świata, dlatego swoje siedziby ma tu wiele firm powiązanych z gospodarką morską, m.in. Polska Żegluga Morska i Euroafrica. Na terenie miasta ustanowiono także specjalną podstrefę, w której znajdują się zakłady produkujące m.in. elementy nośne, osłony przeciwsłoneczne i osprzęt elektroinstalacyjny. Na rynku pracy na uwagę zasługują również Szczecińskie Zakłady Nawozów Fosforowych, które produkują nawozy mineralne dla rolnictwa i ogrodnictwa.

Szczeciński węzeł kolejowy tworzy 6 różnych kierunków linii – miasto posiada 8 stacji i przystanków kolejowych, a także 2 stacje towarowe i kilka posterunków odgałęźnych. Linie kolejowe Szczecina łączą go z Goleniowem, Świnoujściem, Stargardem, Poznaniem, Gryfinem, Kostrzynem nad Odrą, Zieloną Górą oraz Wrocławiem. Przez pewien czas miasto posiadało także transport wodny, który został zawieszony w 2015 roku, ale planuje się jego wznowienie.

Podstawowy środek transportu publicznego w Szczecinie to sieć tramwajowa, której część stanowi bezkolizyjny Szczeciński Szybki Tramwaj. Wyznaczona przez niego trasa zapewnia szybkie i sprawne połączenie pomiędzy prawobrzeżną i lewobrzeżną miasta.

W odległości 47 km od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”. Lotnisko ma stałe połączenia z Warszawą, Londynem, Liverpoolem, Edynburgiem, Dublinem, Oslo, Bergen i Stavanger. Rocznie korzysta z nich 1 mln pasażerów.

Sporo młodych ludzi decyduje się na mieszkanie w Szczecinie, wybierając tamtejsze uczelnie wyższe. Do najbardziej prestiżowych należy z pewnością Akademia Morska, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Sztuki, Pomorski Uniwersytet Medyczny czy Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny.

Jak spędzić czas wolny w Szczecinie?

Szczecin jest jednym z najważniejszych polskich ośrodków kultury. W mieście kultywuje się tradycje morskie i regionalne. Do najważniejszych instytucji kultury, które warto odwiedzić, należy Muzeum Narodowe w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich, Książnica Pomorska oraz Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza.

Wypoczynek w Szczecinie przypadnie do gustu szczególnie osobom lubiącym aktywny tryb życia. Dużo atrakcji związanych jest z Zalewem Szczecińskim, np. wypożyczanie łodzi, rowerów wodnych czy kajaków. Nadzór nad wyjątkowymi zakątkami wodnymi Szczecina dla żeglarzy, kajakarzy i pozostałych turystów sprawuje Żegluga Szczecińska. Osoby, którym po tego typu rozrywkach nadal jest mało wody, mogą po prostu wybrać się na jeden ze szczecińskich basenów, Floating Arena lub Basen Akademii Morskiej. Zwolennicy uprawiania sportu na lądzie mogą za to wybrać nordic walking, wynajęcie kortu tenisowego, a także wypad na strzelnicę. Popularne miejsca do spędzania wolnego czasu w Szczecinie to również Skate Park, Akademicki Ośrodek Jeździecki ZUT i ścianka wspinaczkowa.

Dla turystów doskonałą opcją jest skorzystanie ze zwiedzania podziemnych tras Szczecina, czyli schronu przeciwlotniczego z czasów II Wojny Światowej oraz schronu przeciwatomowego.

Miastu z pewnością nie można odmówić uroku, dlatego mieszkanie w Szczecinie to bardzo dobry wybór. Stolica województwa zachodniopomorskiego oferuje zarówno szerokie możliwości rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Pora przekonać się o tym osobiście!

Ukryj