Praca z metalem ma swoje specyficzne wymagania. To zupełnie inny materiał niż drewno, a jednocześnie metale są bardzo powszechnie stosowane między innymi w budownictwie i przy pracach konstrukcyjnych. Oznacza to, że konieczne jest zastosowanie narzędzi, ale również łączników dostosowanych do uwarunkowań w zakresie fizycznych właściwości blach. Wykonywanie solidnych połączeń wiąże się nierozerwalnie z koniecznością zastosowania odpowiednich wkrętów. Są one czymś typowym dla rozmaitych działań montażowych – także w odniesieniu do drewna. Całkiem typową jest również sytuacja, w której elementy metalowe są łączone z tymi drewnianymi. Istnieją specjalne wkręty do metalu, które pozwalają na wykonywanie takich połączeń. Ich cena jest niska, a skuteczność sprawdzono w rozmaitych scenariuszach.
Wkręty godne zaufania – gdzie warto je kupować?
Praca z metalem, a także przy połączeniach metalu z innymi materiałami, jest dość typowa. Dziś metal odgrywa dużą rolę w rzeczywistości budowlanej, a praktycznych sposobów wykorzystania metalu jest zdecydowanie więcej, o czym należy pamiętać. Dobrze, aby wkręty pochodziły od zaufanego dostawcy, który dysponuje asortymentem spełniającym normy techniczne. W tym kontekście dobrym wyborem będzie poznańska hurtownia e-Armet.pl – działająca od lat stacjonarnie, jak i online. – Dysponujemy praktycznie wszystkimi typami wkrętów do metalu, jakie mogą być potrzebne fachowcom – wyjaśnia pan Przemysław, odpowiedzialny za asortyment. – Poszczególne typy wkrętów rzecz jasna różnią się od siebie i co za tym idzie sprawdzają się optymalnie w konkretnych okolicznościach – dodaje ekspert. To dobry moment, aby w oparciu o wiedzę specjalisty zaprezentować konkretne przykłady.
Wkręty do metalu – typowe rozwiązania dostępne w sprzedaży
- Wkręty do płyt warstwowych WSW – sprawdzą się przy montowaniu płyty warstwowej z konstrukcją nośną na bazie stali. Gwint jest podwójny, a końcówka samowiercąca. Gwint tuż pod łbem wkrętu niweluje zagniecenia powstające w czasie wkręcania. Zastosowano też dodatkową uszczelkę z gumy EPDM. Istotne, aby długość wkrętu dopasować do grubości płyty.
- Samogwintujące wkręty podkładkowe – mają nieco poszerzony płaski łeb, który przytrzymuje element mocowany. Zwykle posiadają dość standardowe wgłębienie PH-2. Można stosować je do relatywnie cienkich blach (1 mm), jak i do podłoży drewnianych.
- Wkręty samowiercące z łbem stożkowym – zgodne z normą DIN 7504 O. Nadają się do mocowania raczej miękkich materiałów do podłoży stalowych. Łeb o stożkowym kształcie pozwala na zlicowanie wkrętu z powierzchnią elementu mocowanego.
- Wkręty podkładkowe samowiercące WSPC – mają poszerzony płaski łeb z wgłębieniem PH-2. Końcówka trzpienia pozwala na zagłębianie się i mocowanie blach stalowych na tak zwany „zakład”. Zwykle pokryte ocynkiem galwanicznym.
- Wkręty samowiercące WSDSK i WSDST – sprawdzają się przy mocowaniu elementów z drewna do podłoża stalowego. Przy wiertle na końcu trzpienia znalazły się skrzydełka, które precyzyjnie rozwiercają materiał.
- Wkręty farmerskie WFD – idealne przy mocowaniu blachodachówek do drewnianych podłoży. Mają sześciokątny łeb i gumową podkładkę. Różne kolory z palety RAL pozwalają dostosować kolor wkrętu do wyglądu blachy.
- Wkręty samowiercące z łbem sześciokątnym WS – do mocowania elementów stalowych i blach. Odpowiednie do montażu części nośnych konstrukcji z uwagi na podwyższoną wytrzymałość.
- Wkręty samowiercące specjalne WSS – również mają lepszą wytrzymałość. Powiększone wiertło pozwala na przewiercenie się przez blachy stalowe o grubości nawet 12 mm.
Przedstawione powyżej wkręty do metalu mają rozmaite zastosowania i odmienną specyfikację. Za sprawą hurtowni e-Armet.pl można zaopatrywać się w te rozwiązania, a następnie stosować je w praktycznych sytuacjach. Są cenione przez budowlańców, dekarzy, jak i specjalistów od remontów. Fakt, że można używać ich w zestawieniach z różnymi materiałami, takimi jak drewno, czyni je uniwersalnymi. Doskonale sprawdzą się też przy wykonywaniu pokryć dachowych – szczególnie tych z blachą w roli głównej.