otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

BudownictwoDom

Dach pulpitowy – co warto wiedzieć?

Dach pulpitowy – co warto wiedzieć?

Dach pulpitowy często jest wykorzystywany do wykończenia budynków gospodarczych. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to rozwiązanie, które sprawdza się również w budynkach mieszkalnych. Dach jednospadowy jak wykonać, by prezentował się świetnie i komponował z bryłą budynku?

Dach pulpitowy – co to jest?

Dach pulpitowy to dach, który jest jednospadowy. Najczęściej wykorzystywany był do wykończenia budynków gospodarczych i użytkowych takich jak garaże. Jednak z roku na rok coraz większa ilość architektów wykorzystuje ten dach jako wykończenie nowoczesnych budynków.

Dach pulpitowy to również świetna propozycja dl budynków, które znajdują się blisko granicy działki. Dzięki spadowi na jedną stronę można wykorzystać działkę maksymalnie, a dom będzie skierowany w stronę podwórka, a nie sąsiadów. Architektura nowoczesna jest prosta i minimalistyczna. Dach pulpitowy idealnie wpisuje się w te wymagania.

Dach pulpitowy – zalety

Dach jednospadowy to prosta konstrukcja. Dzięki temu jest łatwy do wykonania. Ma wyłącznie jedną połać. Jeszcze do niedawna dachy pulpitowe były wykonywane z niewielkim spadkiem. Dziś można zobaczyć nawet bardzo ostro poprowadzone w górę dachy. Dzięki temu jest to konstrukcja, która świetnie sprawdza się pod panele fotowoltaiczne.

Dach pulpitowy wykorzystany jako podstawa do instalacji fotowoltaicznej powinien być usytuowany na południe. Jest wtedy największa ilość światła słonecznego, która pozwala na wykorzystanie instalacji nawet w miesiącach zimowych.

Dach pulpitowy to konstrukcja tańsza niż dach dwuspadowy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest prosty. Na połaci dachu znajduje się wyłącznie jeden okap z orynnowaniem. Nie ma potrzeby montowania skomplikowanych, a co za tym idzie kosztownych, rozwiązań odwadniających.

Dach jednospadowy jak wykonać?

Dach pulpitowy o najprostszej konstrukcji może być typu krokwiowego. Częściej jednak są wykorzystywane konstrukcje płatwiowo-kleszczowe, które wykorzystują podparcie. Jest to pionowy słup oparty na podwalinie lub belce stropowej.

Kolejnym zagadnieniem jest pokrycie dachowe. Dach pulpitowy może wykorzystywać dachówkę ceramiczną lub betonową. Również często wykorzystywana jest blach płaska, trapezowa czy papa z dekoracyjną posypką.

Dach to bardzo ważna część budynku. Zabezpiecza domowników oraz dobytek. Warto pamiętać, że po sezonie zimowym warto wykonać przegląd dachu, w czasie którego należy sprawdzić jego stan i ewentualnie wykonać roboty naprawcze.

Jednak raz na kilka lat konieczna jest wymiana pokrycia dachowego. Trzeba pamiętać, że prace remontowe wymagają zgłoszenia.

Kolejnym elementem jest obliczenie kosztów remontu dachu. W pierwszej kolejności należy wykonać demontaż. Cena jest uzależniona od pokrycia dachowego. Blachodachówkę można usunąć za 9 – 11 zł/m2. Koszt usunięcia papy to 18 -23 zł/m2, ale usunięcie eternitu to już koszt 170 zł/m2.

Kolejnym krokiem wymiany poszycia dachowego jest podjęcie decyzji, co ma znaleźć się na dachu naszego budynku. Tu również koszty są bardzo zróżnicowane w zależności od wykorzystanego materiału.

Udostępnij