otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

Ogród

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu – najważniejsze zasady

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu – najważniejsze zasady

Ogród przed domem to najbardziej reprezentacyjne miejsce – widzą je wszyscy, którzy nas odwiedzają, więc powinno ono wyglądać nienagannie i schludnie. Ale to niejedyne cechy, które są istotne, ponieważ równie ważna jest stylistyka tego miejsca i powinna ona współgrać z całym budynkiem i innymi elementami, które znajdują się w pobliżu. Jeśli to możliwe, to powinien on również nawiązywać do stylu, jaki panuje wewnątrz naszego domu – nie bez powodu mówi się, że ogród jest jego przedłużeniem.

Jak urządzić ogród przed domem?

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu? Przede wszystkim warto wykonać wcześniejszy projekt, który będzie uwzględniał warunki terenowe oraz metraż. Zazwyczaj nie mamy aż tak dużo miejsca, aby pozwolić sobie na efektowną architekturę i musimy się ograniczyć do mniejszych krzewów oraz innych roślin, wśród których będzie panował niezależnie od pory roku porządek i miejsce będzie estetyczne. Ogród przed domem musi być spójny stylistycznie, a także nie może przytłaczać – pierwsze wrażenie jest zawsze ważne dla wszystkich, którzy nas odwiedzają. Ponadto nie może on także wymagać od nas dużych nakładów pracy, ponieważ może nam po prostu braknąć czasu na jego właściwą pielęgnację i tym samym mogą zdarzyć się pory, gdy nie będzie prezentował się wystarczająco dobrze. Musimy więc dokładnie przemyśleć rodzaj posadzonych roślin oraz zastosowanych materiałów.

Krzewy – uniwersalny sposób na zagospodarowanie ogrodu przed domem

Dobór właściwych krzewów wcale nie musi być trudny – przede wszystkim warto posadzić takie krzewy przed domem zdjęcia, które będą łatwe w pielęgnacji, ale również efektowne. Najlepiej również zrezygnować z dużych krzewów, aby nie zasłaniały one naszej posesji, a zastosowane inne materiały były dobrze wyeksponowane. Na jakie krzewy warto postawić? Na pewno dobrym rozwiązaniem będą nieduże iglaki, a także miniaturowe drzewka – można posadzić je bezpośrednio w ziemi, a także w efektownych dużych donicach – dobrze jeśli będą one pasowały na przykład do elewacji domu czy innych elementów posesji. Można także rozważyć posadzenie ozdobnych traw, które są łatwe w pielęgnacji, a przy tym również bardzo dekoracyjne.

Jakie jeszcze posadzić rośliny

Oprócz krzewów i miniaturowych drzewek dobrze będzie także rozważyć zastosowanie innych roślin. Jakie posadzić rośliny przed wejściem do domu? – Świetnie sprawdzą się byliny, które na przykład efektownie ozdobią nasz ogród wiosną – są to rośliny cebulowe takie jak tulipany, szafirki czy hiacynty – można posadzić je w ziemi, a także w trawniku, jeśli również jest elementem ogrodu przed domem. Rośliny cebulkowe warto sadzić w specjalnych koszyczkach – wtedy znacznie łatwiej przesadzić je w inne miejsce, a ponadto są lepiej chronione przed szkodnikami. Oprócz bylin warto także na niedużych rabatach zastosować kwitnące rośliny jednoroczne, które będą zdobiły frontowy ogród przez cały sezon. Dobrym rozwiązaniem będą także rośliny o efektownych liściach – nie wymagają szczególnej pielęgnacji a są świetnym tłem dla kwiatów.

Udostępnij