otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

DIY

Jak wygląda produkcja blachy perforowanej?

Jak wygląda produkcja blachy perforowanej?

Blacha perforowana to rodzaj stali o bardzo szerokim zastosowaniu. Poddaje się ją procesowi perforacji, który polega na wykonaniu w niej otworów o określonej ilości i średnicy. Spróbujmy bliżej przyjrzeć się procesowi perforacji blach, a także sprawdźmy, od czego zależy jego przebieg.

Blacha perforowana – czym jest i gdzie można ją wykorzystać?

Blachy perforowane to formy o uniwersalnym zastosowaniu. Często (zwłaszcza w przemyśle) wykorzystuje się ją jako zaporę akustyczną. Duża liczba otworów sprawia, że przenikającą ją fala dźwiękowa ulega załamaniu, a następnie rozproszeniu, co z punktu widzenia obserwatora doprowadza do jej stopniowego wytłumienia.

Blachy perforowane wykorzystuje się również jako elementy balustrad, konstrukcji hal, a także wiatrochrony. Niekiedy wykorzystuje się ją również w systemach wentylacji, w których służy m.in. do zatrzymywania zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.

Jak wygląda proces produkcji blach perforowanych?

Jak wygląda produkcja blachy perforowanej? Otóż produkuje się ją z połączenia stali i aluminium. Następnie (jeszcze lita) blacha jest poddawana procesowi perforacji, dzięki któremu powstają w niej otwory o regularnym lub nieregularnym rozmieszczeniu. Co ciekawe, ich kształt może być praktycznie dowolny, począwszy od kolistego, aż po podłużny.

Sam proces perforacji odbywa się na kilka różnych sposobów:

Wykrawanie – jest to technologia polegająca na wycięciu otworów o określonym kształcie za pomocą specjalnych maszyn. Metoda ta jest szybka i ekonomiczna, ale z reguły nie pozwala wykonać otworów o bardzo małej średnicy.

Wiercenie – to metoda, która pozwala wykonywać perforację o bardzo precyzyjnym kształcie i rozmiarze. Jej wadą jest czasochłonność i konieczność ciągłego monitorowania stanu wiertła, aby uniknąć zadziorów.

Perforacja laserowa – to nowoczesna metoda, dzięki której produkcja blachy perforowanej może odbywać się w praktycznie dowolny sposób. Alternatywą dla niej jest przygotowywanie otworów za pomocą strumienia elektronów.

Frezowanie – to technologia, w ramach której otwory są wycinane w blasze za pomocą obracających się narzędzi. W związku z tym mają one podłużny kształt, przy czym w razie potrzeby mogą być bardzo wąskie.

Warto dodać, że produkcja blachy perforowanej nie ogranicza się wyłącznie do wykonania otworów. Wręcz przeciwnie – po zakończeniu tego procesu można ją pokryć praktycznie dowolnymi powłokami ochronnymi, zabezpieczającymi ją np. przed działaniem kwasów, zasad, wilgoci i wielu innych odczynników chemicznych.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij