otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

BudownictwoDom

Łatwe w montażu i nowoczesne – o rynnach kwadratowych

Łatwe w montażu i nowoczesne – o rynnach kwadratowych

Współczesną architekturę wyróżnia elegancja i minimalizm. Forma nowoczesnego domu jest prosta, jednak liczy się w niej każdy detal. W przypadku tego typu budynku nie musimy bać się lodowatego minimalizmu, który jest nowoczesnym spojrzeniem na najbardziej „klasyczne domy”, czyli proste bryły, dwuspadowe dachy i naturalne materiały. Na dachach nowoczesnych domów pojawia się coraz więcej gładkich pokryć, które harmonijnie uzupełniane są rynnami o kwadratowym przekroju.

Co musisz wiedzieć o rynnach kwadratowych?

Rynny dachowe kwadratowe są alternatywą dla rynien półokrągłych, które do niedawna dominowały w polskiej architekturze. Dziś jednak skupiono się na bardziej nietypowym i nowoczesnym rozwiązaniu. Kwadratowe rynny są nie tylko funkcjonalne, ale także pomagają wyróżnić budynek na tle innych budowli. To zdecydowanie ładne i ciekawe rozwiązanie, mające zastosowanie przede wszystkim wszędzie tam, gdzie poza użytecznością niezwykle ważną rolę odgrywa również design.

Rynny kwadratowe mogą być stalowe (najpopularniejszy model) lub wykonane z innego rodzaju materiałów. 

Rynny kwadratowe to lepsza wydajność

Powszechnie wiadomo, że wygląd rynny to jednak nie wszystko. Rynny i rury spustowe muszą przede wszystkim sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni dachu, a ich parametry należy dokładnie dobrać do połaci dachu. Pamiętajmy, że przez rynny o zbyt małym przekroju, podczas ulewnych deszczy, woda może się przelewać, powodując wiele nieprzyjemnych skutków. Jest to bowiem prosty sposób na zawilgocenie ścian, a nawet fundamentów domu. Kwadratowy kształt rynien sprawia, że ​​są one bardziej wydajne niż rynny półokrągłe o podobnej wielkości i tym samym są skuteczne w odprowadzaniu bardzo dużych ilości wody z każdego rodzaju dachu. 

Rynny o kwadratowym przekroju a nowoczesność budynków

Rynny kwadratowe doskonale komponują się z nowoczesną, minimalistyczną formą budynku, inspirowanego skandynawskimi domami. Ich prosta forma pozwala harmonijnie dopasować rynnę do bryły domu. Dodatkowo rynny kwadratowe można całkowicie ukryć – wtedy dach nabierze bardziej jednolitej formy. Dzieje się tak dzięki osłonie podsufitki, zatrzaskiwanej na przednich hakach, która zakrywa przód rynny, nadając efekt spójności i gładkości.

Główne zalety rynien kwadratowych

Jak już wyżej wspomniano, rynny kwadratowe doskonale komponują się z coraz nowocześniejszymi elewacjami budynków. Najlepszą rzeczą w tym przypadku jest odpowiednia kolorystyka, która wbrew pozorom bardzo korzystnie wpływa na odbiór całości.

Ze względu na swój kształt rynny kwadratowe mają dość duży przekrój, dzięki czemu idealnie nadają się do szybkiego i sprawnego odprowadzania dużych ilości wody z połaci dachowych. Dzięki ich zastosowaniu ryzyko zawilgocenia elewacji jest naprawdę znikome. Aby zwiększyć efektywność rynien kwadratowych, warto zdecydować się na wybór głębokiego profilu.

Rynny kwadratowe, choć nieco droższe od tradycyjnych, są jednocześnie bardziej estetyczne i funkcjonalne. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata, dlatego warto mądrze wybierać.

Rynny kwadratowe, choć nieco droższe od tradycyjnych, są jednocześnie bardziej estetyczne i funkcjonalne. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata — dlatego należy postawić na mądry wybór!

Udostępnij