otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

Budownictwo

Systemy SCADA – lepsza wizualizacja procesów przemysłowych

Systemy SCADA – lepsza wizualizacja procesów przemysłowych

Lepsza wizualizacja procesów przemysłowych to jedna z kluczowych zalet, jakie oferują przemysłowe systemy SCADA. W dzisiejszym artykule omówimy istotę działania systemów wizualizacji procesów i odkryjemy najważniejsze funkcje oprogramowania typu SCADA.

Monitorowanie przebiegu procesu technologicznego wymaga skupienia uwagi na wielu rozproszonych elementach. Linia produkcyjna składa się z rozmaitych urządzeń pomiarowych i wykonawczych, których nie sposób kontrolować, jeżeli informacje o statusie ich pracy są prezentowane na różnych, niepołączonych ze sobą systemowo monitorach czy panelach HMI. 

Odpowiedzią na te potrzeby są innowacyjne systemy wizualizacji SCADA. Jednym z popularnych wśród polskich inżynierów systemów tej klasy jest Control Maestro, o którym więcej dowiesz się ze strony internetowej: https://www.sabur.com.pl/produkt/controlmaestro/

Poznaj istotę działania systemów wizualizacji procesów produkcyjnych

Systemy automatyki przemysłowej, sterowniki PLC i rozmaite systemy informatyczne wykorzystywane w przemyśle generują ogromne ilości danych. Efektywne zarządzanie nimi wymaga łatwego i przejrzystego raportowania oraz wizualizowania informacji w czasie rzeczywistym.

To właśnie systemy SCADA pomagają prezentować wszystkie informacje na temat aktualnego przebiegu procesów produkcyjnych. Dzięki ich zastosowaniu inżynierowie mogą lepiej sterować procesem technologicznym, zyskując dostęp do spójnej bazy danych na temat pracy zakładu. Istotą systemów SCADA jest zatem wsparcie zarządzania produkcją poprzez wizualizację procesów.

Odkryj najważniejsze możliwości oprogramowania SCADA

Możliwość nadzorowania procesów produkcyjnych czy monitoring automatyki przemysłowej w czasie rzeczywistym to jedne z wielu funkcjonalności systemów do wizualizacji procesów w przemyśle, dostępnych na stronie sabur.com.pl. Jakie są najważniejsze funkcje oprogramowania klasy SCADA?

  • Wizualizacja danych – przede wszystkim rozwiązania tej klasy umożliwiają użytkownikom prezentowanie informacji na temat przebiegu procesów przemysłowych w czytelnej formie. Dostęp do danych jest możliwy z poziomu rozmaitych ekranów prezentujących dashboardy z najważniejszymi informacjami o stanie produkcji i systemu sterowania.

  • Raportowanie – SCADA oferuje dostęp do danych w czasie rzeczywistym, a także możliwość raportowania z użyciem archiwalnych, jak i aktualnych danych na temat przebiegu procesów produkcyjnych.

  • Archiwizacja danych – funkcja długoterminowego przechowywania informacji pozwala na długofalową analizę wsteczną dotychczasowej pracy zakładu produkcyjnego. Inżynierowie zyskują szersze spojrzenie na procesy technologiczne oraz możliwość wyciągania wniosków i podejmowania decyzji na podstawie większych zbiorów danych.

  • Personalizacja – systemy SCADA to także szerokie możliwości personalizacji oraz skalowania. Oprogramowanie może być dopasowane do specyficznych potrzeb danej organizacji, prezentując istotne informacje o produkcji w przystępny sposób.

  • Sygnalizacja zdarzeń – ostatnią z funkcji SCADA, o których chcemy wspomnieć, jest sygnalizacja i powiadamianie o zdefiniowanych zdarzeniach. Oprogramowanie umożliwia skonfigurowanie automatycznych ostrzeżeń i alarmów, np. w sytuacji przekroczenia zadanej wartości odczytu z czujnika pomiarowego.

Systemy SCADA mogą zostać zintegrowane z przemysłowymi panelami operatorskimi HMI (ang. Human Machine Interface). Warto dodać, że oprogramowanie tej klasy jest często wdrażane z użyciem wydajnych komputerów przemysłowych IPC.

Zyskaj lepszy nadzór nad procesami przemysłowymi z systemem SCADA!

Oprogramowanie klasy SCADA oferuje możliwość efektywnej wizualizacji danych z rozproszonych systemów produkcyjnych i pomiarowych. Ogranicza potrzebę stosowania nieefektywnej dokumentacji papierowej, zapewniając możliwość nadzorowania procesów technologicznych z jednego miejsca.

Jeżeli szukasz profesjonalnego dostawcy systemów SCADA, to zapoznaj się z ofertą SABUR. Firma SABUR to doświadczony dostawca zaawansowanych rozwiązań informatycznych wspierających procesy produkcyjne w duchu filozofii Industry 4.0.

Udostępnij