Baraki mieszkalne z roku na rok zyskują na popularności. Jest to tańsza alternatywa dla klasycznego domu, którego budowa jest wielkim wyzwaniem logistycznym, jak i finansowym. Czy kontener mieszkalny to dobry sposób na życie?
Barak mieszkalny – co to jest?
Kontenery mieszkalne powstają z baraków morskich, które funkcjonują już od wielu lat. Warto wiedzieć, że jest to propozycja, które przyszła do naszego kraju z USA. Jest to również bardzo popularne rozwiązanie w Skandynawii.
Baraki mieszkalne wykonane są z blachy. Najczęściej jest to blacha ocynkowana na sztywno. Barak wyposażony jest we wszystkie niezbędne media. Instalacja elektryczna służy do podgrzania wody, a także ogrzania baraku.
W barakach wydzielony jest pokój, aneks kuchenny i łazienka, w której znajduje się wc oraz natrysk. Jest to niewielka przestrzeń, gdyż ma 13 m2, ale za to funkcjonalnie zaprojektowana.
Barak mieszkalny jest również ocieplony. Wykorzystuje się do tego wełną mineralną. Można uszczelnić barak również przy pomocy izolacji poliuretanowej. Dzięki temu w zimie mieszkanie w baraku jest również przyjemne. Izolacja chroni również barak przed nagrzaniem, gdy słońce latem mocno daje się we znaki.
Kontener mieszkalny jest również wyposażony w okna. Dzięki temu przebywanie w budynku jest przyjemne. Mieszkańcy mogą liczyć na dużą ilość światła dziennego. Nie ma konieczności nadmiernego korzystania ze światła sztucznego.
Baraki mieszkalne – zalety
Barak mieszkalny to propozycja, która jest coraz chętniej wykorzystywana przez przedsiębiorców. Warto pamiętać, że dzięki mobilności baraków można stworzyć kwatery dla pracowników w pobliżu miejsca pracy. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Pracownik nie musi wcześnie zrywać się, by dotrzeć na odległe miejsce pracy.
Kontenery mieszkalne używane są znacznie tańsze od nowych. Jest to również ważna informacja dla właścicieli firm. Warto również pamiętać, że barak mieszkalny można kupić, ale również wynająć.
Kolejną zaletą baraków mieszkalnych jest szybki montaż. Już po jednym dniu można wprowadzić się do domu. Specjalistyczna firma przywiezie barak na działkę, ustawi tam, gdzie trzeba i podłączy media. Dzięki temu proces ten jest znacznie krótszy niż budowa domu tradycyjnymi metodami.
Gdzie wykorzystać baraki mieszkalne?
Baraki mieszkalne sprawdzają się przede wszystkim na budowach, które często są poza miastem. Warto pamiętać, że baraki mogą stać obok siebie w dowolnych konfiguracjach. Dzięki temu można ich ilość dopasować do ilości pracowników, a także do rozmiarów działki. Baraki mieszkalne mogą stać piętrowo.
Barak mieszkalny można wykorzystać również na siedzibę firmy. Jest to propozycja dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą skup złomu, skład węgla czy parking.
Baraki mieszkalne coraz częściej wykorzystywane są przez osoby prywatne, które rezygnują z domów budowanych metodami tradycyjnymi i decydują się na baraki mieszkalne. Jest to sposób na własny dom, którego cena jest znacznie niższa niż domu murowanego.